A ski racer races down a salom course.

All-Americans

Rocky Mountain College has a storied athletic past, and many athletes have made their mark in a Battlin' Bear uniform. The individuals listed have received All-American status during their time at RMC. Their names are visible in the trophy room of the Fortin Education Center.

Basketball


Tyree Anderson 3rd Team 2014
Jeremy Nicolas Honorable Mention 2013, 2014
Joel Barndt Honorable Mention 2014
Nate Richardson Honorable Mention 2010
Devin Uskoski 3rd Team 2009
Chase Sukut Honorable Mention 2008
Devin Uskoski Honorable Mention 2006
Jenny Balgua Honorable Mention 2005
Jake Stuart Honorable Mention 2004
Marshaun Jordan Honorable Mention 2002, 2003
Joe Peterson Honorable Mention 1998
Everett Ratliff Honorable Mention 1997
Kenny Big Back Honorable Mention 1996
Teddy Russinov Honorable Mention 1996, 1997
Tyree Davis 3rd Team 1973
Jackie Young 2nd Team 1972
Jackie Young Honorable Mention 1971
Mike Fogerty Honorable Mention 1968
Dick Carpenter 3rd Team 1959
Jim Peterson 3rd Team 1958

Football


Andre McCullough 1st Team 2013
Sonny Ah Kui 1st Team 2013
Bryce Baker 3rd Team 2013
Justin Airola 2nd Team 2005
Travis Salter Honorable Mention 2002
Travis Salter 1st Team 2001
Mike Andy Honorable Mention 2000
Dan Muresan Honorable Mention 2000
Travis Salter 1st Team 2000
Mike Andy Honorable Mention 1999
Nate Carpenter 1st Team 1999
Forest Hurlbert 2nd Team 1999
David Short 2nd Team 1999
Dennis Short 1st Team 1999
Mike Andy 1st Team 1998
Nate Carpenter Honorable Mention 1998
Grant Corser Honorable Mention 1998, 1999
Terry McMillan Honorable Mention 1998
David Short Honorable Mention 1998
Bob Bees 1st Team 1996
Darrell Hirsch 1st Team 1996
Chris Horn 1st Team 1996, 1997, 1998
Shawn Marlow Honorable Mention 1996
Mark McKenna 1st Team 1996
Jasper Russell 1st Team 1996
Darrell Hirsch Honorable Mention 1995, 1997
Chris Horn Honorable Mention 1995
Park Rice 2nd Team 1995
Tony Ursino Honorable Mention 1995
Jeremy Hatchcock Honorable Mention 1994
Sam Fischer 2nd Team 1993
Brad Halsten Honorable Mention 1993
Ulu Porter Honorable Mention 1993, 1994
Robert Fisher Honorable Mention 1991, 1992
Todd Furdyk Honorable Mention 1991
Steve Thompson 2nd Team 1991
Scott Kirby Honorable Mention 1989, 1991
Rocky Owens 2nd Team 1984
Randy Sian 2nd Team 1984
Randy Durr Honorable Mention 1979
Rich St. John Honorable Mention 1979
Jud Johnson Honorable Mention 1972
Lance Orner Honorable Mention 1973

Golf


Daniel Thompsett 3rd Team 2013, 2014
Connor Rakowski 3rd Team 2011
DJ Kovach 2nd Team 2010
Marcus Segestrom 2nd Team 2010
Carlie Breen Honorable Mention 2007, 2008
Rachel Warren 1st Team 2006, 2007, 2008
Karen Boo 1st Team 2005
Nathan Bailey 1st Team 2003, 2004
Amber Griffith 1st Team 2004
Ashley Griffith 1st Team 2003, 2004
Sarah Hamilton Honorable Mention 2003

Ski Racing


Eloise Julliand 1st Team 2013
Malin Eriksson 1st Team 2013
Mimmi Palovaara 1st Team 2013
Nils Hogbom
1st Team 2013
Harlan Collins 1st Team 2013
Bjorn Tuaz
1st Team 2013
Jonas Olofsson
1st Team 2013
Jessica Wolf 2nd Team 2013
Fredrika Hjelm 2nd Team 2013
Arthur Loye 2nd Team 2013
Nelson Hedrich 2nd Team 2013
Ian Mott 2nd Team 2013
Olle Friberg 1st Team 2010, 2011, 2012
Nelson Hedrich 1st Team 2012
Isa Floden 2nd Team 2010, 2012
Mimmi Palovaara 2nd Team 2011, 2012
Harald Carlsson 2nd Team 2012
Anton Larsson 2nd Team 2012
Bjorn Tuaz 2nd Team 2012
Isa Floden 1st Team 2009, 2011
Alexandra Guras 1st Team 2011
Shannon Hartmann 1st Team 2011
Megan Thees 1st Team 2011
Anton Larsson 1st Team 2011
Bjorn Tuaz 1st Team 2010, 2011
Alexandra Guras 2nd Team 2010
Tyler Chandler 2nd Team 2009, 2010
Harald Carlsson 1st Team 2009
Molly Leonard 2nd Team 2009
Blake Barnes 2nd Team 2009
AJ Oliver 2nd Team 2009
Erik Willborg 1st Team 2008
Marni Hale 2nd Team 2008
Dustin Altmann 2nd Team 2008
Maria Pettersson 1st Team 2007
AJ Cronk 1st Team 2007
Pete Petry 1st Team 2007
Elizabeth Richardson 2nd Team 2007
Scott Anderson 2nd Team 2007
Kyle Kracht 2nd Team 2007
Sofie Kocken 1st Team 2006
Johanna Aaker 2nd Team 2006
Scott Anderson 2nd Team 2006, 2007
AJ Cronk 2nd Team 2006
Liz Richardson 2nd Team 2006
Johanna Aaker 1st Team 2005
Erik Wilborg 1st Team 2005
Pete Petry 1st Team 2005, 2006
Aaron Civitarese 2nd Team 2005
Scott Anderson 1st Team 2004
Christie Eichentopf 2nd Team 2004
Nesrine Njeim 2nd Team 2004
Bryce Craig 1st Team 2003
Heidi Eichentopf 1st Team 2003
Karen Vejlo 1st Team 2003
Christie Eichentopf 2nd Team 2002
Bryce Craig 2nd Team 2002
Corbyn Thorsen 1st Team (3 categories) 1998
Pete Dickson 2nd Team 1997
Alex Lussier 1st Team 1997
Ali Ojala 2nd Team 1997
Justin Stowers Honorable Mention 1997
Jessica Gunesch Honorable Mention 1996
Ali Ojala 1st Team 1996
Corbyn Thorsen 1st Team 1996
Beau Jarvis 1st Team 1995
Jennifer King 1st Team 1995, 1996
Corbyn Thorsen 2nd Team 1995
Peter Maxwell 1st Team 1992

Soccer


Oliver Gore  1st Team, National Player of the Year 2013
Kirsty Montignani Honorable Mention 2012
Oliver Gore Honorable Mention 2012
Nicholas Heffernan Honorable Mention 2012
Lauren Brophy Honorable Mention 2011
Allie Beckers Honorable Mention 2008, 2010
Kat Gounas Honorable Mention 2008
Anna Clark Honorable Mention 2006
Vanessa Peters Honorable Mention 2006
Claire Crosbie Honorable Mention 2005, 2006
Jeannie McGonagle Honorable Mention 2005

Track & Field


Johnny Barnes 1st Team 2014
Shawn Peden 1st Team 2014
Fredrick Petsch 1st Team 2014
Colton Wood 1st Team 2014
Noah Kiprono 1st Team 2013, 2014
Ana Richter 1st Team 2013
Jackie Degel 1st Team 1981, 1982

Volleyball


Anna Dewald Honorable Mention 2013
Yang Yang 3rd Team 2013
Sara Brunner 2nd Team 2011
Kristin Barott 3rd Team 2011
Sara Brunner Honorable Mention 2009, 2010
Kristin Barott Honorable Mention 2010
Jessica Eliasson Honorable Mention 2008
Tiffani Bauer Honorable Mention 2001
Christine Schmitt 2nd Team 2001
Christine Schmitt Honorable Mention 1999
 
omniupdate
omniupdate